TRX SCORPION 80  SP2FP 2016
FRONT PANEL 

Opis montażu  płytki front panelu zawierającej syntezę z wyświetlaczem LCD, potencjometry rf. i m.cz. z wył. oraz moduł DDS .

 

schemat front-panelu ssb

Montaż należy zacząć od obejrzenia płytki, czy nie ma jakiejś podejrzanej przerwy w druku oraz czy wszystkie otwory są powiercone. Płytka jest dwukrotnie pokryta kalafonią  rozpuszczoną w izopropanolu i nie należy jej zmywać. Zabezpiecza ona przed nalotem na miedzi i ułatwia lutowanie. Nie używać past do lutowania bo płytka zaśniedzieje. Zalecam używanie kalafonii.

W pierwszej kolejności kładziemy płytkę warstwą druku do góry i montujemy wszystkie elementy SMD. Ja używam do tego celu wąskiej pęsety i lutuję lutownicą transformatorową  z regulowana mocą  ustawioną na 45 wat. Oczywiście każdy ma swoje  przyzwyczajenia i niech postępuje jak uważa. Po przylutowaniu tych elementów ZABRANIA się  wyginania płytki PCB, elementy są ceramiczne i mogą popękać lub przestać działać poprawnie. Zachować ostrożność aby się nie poparzyć i nie wdychać celowo oparów cyny.

Teraz trzeba zamontować zworki

Kolejnym krokiem jest wlutowanie podstawki pod Atmegę 328. Sama podstawka musi mieć wygięte nogi aby umożliwić montaż powierzchniowy. Otrzymujesz taką w komplecie. Ważne aby piny podstawki ułożyć prawidłowo – symetrycznie względem padów. Wycięcie pod pin 1 i 28 ustawić w stronę potencjometrów.

Po tej czynności lutuję skrajne piny i jeszcze raz oglądam czy wszystko jest prawidłowo. Jeśli tak jest to lutuję resztę pinów.

Oglądam pod światło sprawdzając czy nie ma zwarć między nóżkami.
Dalej, szykuje gold-piny kątowe pod płytkę dds. Należy wymontować niepotrzebne piny zgodnie z poniższym zdjęciem.

Tak uszykowaną płytkę DDS  z włożonymi gold-pinami przykładamy do PCB. Lutuję najpierw jeden skrajny pin , sprawdzam czy pozostałe będą  pasować i kolejno lutuje wszystkie  skrajne piny, zostawiając te w środku nie polutowane .Wyciągam ostrożnie moduł DDS, sprawdzam czy można lutować dalej i jeśli wszystko jest poprawnie, to dokonuje tej czynności. Powinno wyglądać to tak jak poniżej lub ładniej hii.

Czas na troszkę mechaniki. Przystępujemy do montażu pinów łączących wyświetlacz oraz płytkie front-panelu z płytą główną TRXa. Przy tej czynności  zachować ostrożność. Taki pin można wbić w palec, skaleczyć się wkrętakiem, a nawet dostać w oko przy odcinaniu pinów. Obecne zestawy zawierają rozwiązanie z gniazdem precyzyjnym przy wyświetlaczu, wcześniej były zastosowane goldpiny, ale nie ma już możliwości zakupu obniżonych gniazd  które wcześniej były zastosowane. Zamiast pinów zastosowałem drut srebrzony fi 0,5 mm który bardzo dokładnie pasuje w gniazdo precyzyjne wlutowane w płytkę wyświetlacza. Uwaga  drucik wchodzi ciasno w gniazdo na głębokość około 5mm. Jeśli włożymy go za płytko to nie będzie prawidłowego styku . Zadbajmy o ładne cięcie drutu ostrym narzędziem, aby nie spłaszczyć końcówki, która będzie wchodziła w gniazdo precyzyjne.  Przykręcam wyświetlacz do płytki i szczypcami wkładam druciki poprzez otwory w płytce, kolejno obcinam i wkładam następny, na koniec lutuję.

 

 

Przygotowujemy dwie listwy gold-pin, wkładamy bez żadnych zmian w otwory do połączenia z płytą główną

Za pomocą płaskiego wkrętaka po kolei  - pojedynczo  przeciskamy szpilki tak aby nie wystawały z PCW

Jeśli wyjdą lekko pokrzywione można je skorygować za pomocą szczypiec

Teraz można je przylutować starając się aby cyna nie zalała całego pinu, tylko była przy druku

Przyszła kolej na potencjometry i gniazda.

Potencjometry mają wstępnie zgięte nóżki lecz mogą wymagać korekty aby pasowały w otworki. Nóżki nie przechodzą na przelot PCB.

 Potencjometr zostaje włożony w otwór i przykręcony nakrętką przy pomocy szczypiec uniwersalnych ( kombinerek ) .

Do gniazda mikrofonu wkładamy pojedyncze 4 szpilki od gold-pinów i lutujemy obfitą ilością cyny

Tak uszykowane gniazdo wkładamy w płytkę  uważając aby wypustka między pinami była skierowana w stronę potencjometrów – jest ona zaznaczona na warstwie opisowej, są też podane numery pinów. Gniazdo opiera się  swoimi pinami o płytkę i musi być ustawione pionowo względem płytki.

W wersji od kwietnia 2017 montowane jest też gniazdo słuchawkowe. Należy je starannie przycisnąć w trakcie lutowania, zadbać aby cały spód przylegał do PCB i dzięki temu gniazdo było prostopadle zamocowane.
Skrzywienie spowoduje problemy przy montażu frontowego panelu pcw


Nadszedł czas wmontowania przełączników sterujących i enkodera. Wkładamy je w płytkę, sprawdzamy czy dobrze dolegają i lutujemy.

Dławik widoczny z lewej strony zdjęcia oraz rezystor nastawny, są montowane od strony druku.

 

Można przejść do sprawdzenia działania układu . W tym celu trzeba posiadać źródło zasilania 5 V i prądzie co najmniej 100mA . Jeśli posiadacie zasilacz regulowany to uwaga , przed podłączeniem sprawdzić żeby napięcie nie przekraczało 5v – można podawać je od zera podnosząc do zadanej wartości kontrolując prąd pobierany przez cały front panel . Komplety front panel pobiera około 80mA . Warto zacząć od podłączenia zasilania bez modułu DDS, atmegi i wyświetlacza – sprawdzając czy w układzie nie ma zwarcia w zasilaniu . Odłączamy zasilanie i wkładamy wyświetlacz, podłączamy zas. i powinien się podświetlać, PR-kiem ustawiamy kontrast – uzyskując  widoczne kratki w górnej linijce. Po tej czynności wkładamy zaprogramowany procesor . UWAGA na piny i odpowiednie ich włożenie  1 do1 i  28 do 28 . Ja w tym celu oznaczam podstawkę i procesor białym paskiem aby nie wstawić go odwrotnie.  Wycięcie procesora w stronę potencjometrów !!    Teraz po podaniu zasilania powinniśmy ujrzeć napisy na wyświetlaczu . Procedura ustawień syntezy oraz jej możliwości zostanie opisana przez autora oprogramowania na stronie http://sp2fet.vxm.pl   Można obejrzeć film obrazujący jej możliwości  jeszcze w etapie pisania oprogramowania https://youtu.be/jpkg6-cx6Io  Na dzisiaj potrafi troszkę więcej . Na koniec można włożyć moduł DDS i jeśli mamy urządzenie do sprawdzenia czy generuje, to możemy sprawdzić kompletny blok front panelu TRXa.

 

Paweł Bożenda SP2FP

 

ostatnia modyfikacja opisu 17-08-2017